תערוכה פורצת דרך

Women at the crossroad, Avital Alter

בפעם הראשונה בהיסטוריה פורש מוזאון אמנות קירותיו לקריקטוריסטים וקומיקסאים. בפעם הראשונה אשת החיל הישראלית מקבלת ייצוג אמנותי כולל, מורכב ומעורר השראה.

לו תבקרו בתערוכה תזכו לחזות בין השאר בדימוי "גלבלינדה" של מיכאל נצר המעטר גם את ההזמנה לתערוכה ומחבר בין מזרח למערב, בין עתיק למודרני, בין חול לקודש, בין אמנות – מחול הלב, ריקוד השירה של נביאה, של עם, על ים, על בריאה ובוראה, לקיום. ממרים לוונדר וומן לנשות המזרח התיכון, זהות שורשית, מתמשכת, עקבית, מובילה ופורצת דרך. ואין טוב מזו לסמל את אופיה של התערוכה.

לרגל התערוכה עברתי באם הדרך שלי. מתוך אותם עצים מלבלבים נותני פרי, הנטועים בתקופה פרסית עתיקה בה כמעט ואבדה לנו הזהות האישית, הציבורית-קיומית (שמה של אסתר לא היה שם יהודי, מגוריה הועתקו לגולה, והיא עלתה אל פסגת ארמון הגולה בתחילה אף מבלי להזכיר מקורתיו של עמה, מולדתה) אל תקופה קוסמופוליטית בה אנו מתבשרים לכאורה שזהות, שורשיות ולאומיות אינם משמעותיים עוד – מתוך כך בחרתי לענוד את כתר החיל של אסתר לכל אישה הצועדת ותצעד ברחוב הישראלי המודרני, אותו רחוב הנדמה כאפור-עמום-מונוטוני לעתים, אותו רחוב הנדמה כארעי וקבוע בו זמנית, רחוב הצועדות האנונימיות, דווקא שם אותו כתר פוטנציאלי מתאחה בקירות הרחוב העתיקים והמודרניים, בקורות ההסטוריה, החוויות המשותפות, הידע והסמלים, מתחבר לאותה שרשרת אינסופית, העוברת בין הגבולות, בין העידנים, המתקשרת ומשתתפת לא רק במסע של המאה ה20-21 אלא של אלפי שנות זיכרון, מאבק, התעלות, תקומה ובניה.

wm-exh2016

מבוסס על ציורה של "אשת החיל" ארטמיסיה ג'נטילסקי:

 1628-1630 "Esther before Ahasuerus"

Esther before Ahasuerus- Artemisia Gentileschi 1628–1635

רק הליכה מאותו אספלט שצעדה בו אסתר פעם, אסתר – שהפכה מקור חולשתה לכח, שזיהתה את זהותה, שהקריבה למענה ולמען אחרים – גברים ונשים, שראתה טובת הכלל וחשיבות קיומו, בין משתה לרחוב, בין כס מלוכה למרגלותיו, רק הליכה עמה אל אותה מדרכת שצועדים אנו בה היום תחצוב שביל חירות, קיום יציב, תשמר ותגדל חיים נושמים וכיסוף לצעוד בהמשך. 

Avital AlterDetail

"Woman at the crossroad" (פרט) הקריקטורה השלמה שלי בגודל מלא (85X45 ס"מ) אמנות דיגיטלית אקריליק ושמן על בד, בתערוכה "אשת חיל Wonder Woman", יחד עם יצירות נפלאות נוספות של 22 אמני קומיקס וקריקטורה ישראלים, במוזאון הנגב לאמנות. התערוכה פתוחה לקהל הרחב בין התאריכים 23.5.16 – 3.9.16.

*תערוכת "אשת חיל" Wonder Woman תוצג בין ה21.3.17 – 21.5.17 ב – Sagamore Art hotel, מיאמי, פלורידה, ארה"ב ותנוע בחודשים לאחר מכן בין גלריות ואוניברסיטאות ברחבי ארצות הברית. (לפרטים נוספים: אק"י – איגוד הקריקטוריסטים הישראלי)